Tarcza Antykryzysowa

Print Drukuj
W związku z wejściem w życie  Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.1192) ogłaszam nabór wniosków na dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wskazane w art. 15zze4 Ustawy – tj. dla sklepików szkolnych.
 
TERMIN NABORU 
Od 23 lipca  do  30 września 2021r.
 
DO KOGO KIEROWANA JEST DOTACJA?
Do mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy:
  • którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek systemu oświaty, o których mowa w art. 2 Ustawy Prawo oświatowe, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności z kodami:
  • 47.11.Z  Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, albo
  • 17.19.Z   Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,
 
Oceny PKD dokonuje się na podstawie danych zawartych w rejestrze REGON w brzmieniu na dzień 30 września 2020r. To oznacza, że zmiany przeważającego kodu PKD po tej dacie (nawet jeśli zmiana PKD obejmuje dzień 30 września 2020r.) nie będą uwzględniane,
  • którego przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w miesiącu wskazanym we wniosku - czyli w listopadzie 2020r., grudniu 2020r., styczniu 2021r., lutym 2021r. albo w marcu 2021r. (można złożyć do pięciu wniosków, każdy z tych miesięcy można wskazać jeden raz),  był  niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019r. lub we wrześniu 2020r.,
  • posiada pisemne zaświadczenie wystawione przez dyrektora jednostki systemu oświaty o tym, że był związany przez okres co najmniej 14 dni w miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów umową najmu powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej wskazanej wyżej,
  • którzy nie mieli zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na dzień 30 września 2020 r. oraz na dzień złożenia wniosku o dotację,
  • o dotację mogą ubiegać się także ci mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników.
KWOTA DOTACJI
  • Dotacja może być udzielona do wysokości 5.000 zł
  • Dotacja może być udzielona więcej niż jeden raz, jednak nie więcej niż pięciokrotnie (wszystkie wnioski można złożyć w jednym dniu)
  • Dotację można łączyć z innymi formami wsparcia ze środków publicznych, np. pożyczką. Dotychczas otrzymaną pomoc można sprawdzić na stronie UOKiK.
MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW Uwaga! Aby złożyć wniosek konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz konta na portalu praca.gov.pl.
WYMAGANE DOKUMENTY Uwaga!
Umowa dotacji jest plikiem pdf połączonym z wnioskiem elektronicznym. Z jej treścią należy zapoznać się przed lub w trakcie wypełniania wniosku. Umowa wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami jako integralna całość, opatrywana jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, więc prosimy nie dołączać skanu umowy oraz załączników podpisanych odręcznie.

WAŻNE INFORMACJE
  • Dotacja podlega zwrotowi przez mikroprzedsiębiorcę albo małego przedsiębiorcę w całości wraz z odsetkami, jeżeli nie wykonywał działalności gospodarczej przez okres
    3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji, (tj. od dnia wypłaty środków na konto przedsiębiorcy), nie poddał się kontroli, złożył niezgodne ze stanem faktycznym przynajmniej jedno z wymaganych oświadczeń lub nie spełniał innych warunków do udzielenia dotacji.
  • W przypadku śmierci przedsiębiorcy w okresie od dnia udzielenia dotacji do upływu okresu 3 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej, spadkobiercy przedsiębiorcy nie są obowiązani do zwrotu udzielonej dotacji.
  • Starosta może przeprowadzić kontrolę wobec mikroprzedsiębiorcy albo małego przedsiębiorcy, któremu udzielono dotacji, w okresie 3 lat liczonych od dnia udzielenia dotacji, w zakresie:
  • wydatkowania dotacji zgodnie z przeznaczeniem
  • właściwego dokumentowania dotacji
Kontrolowany przedsiębiorca jest obowiązany udostępnić wszelkie dokumenty i udzielać wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli.
  • Przychód z tytułu udzielonej dotacji, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym
    od osób prawnych.
  • Środki pochodzące z dotacji nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.  
INFORMACJA DOTYCZĄCA SPÓŁEK CYWILNYCH
Wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22.04.2020r. znak: DRP-II.0211.5.34.2020.KDB stanowią: „Zgodnie z art. 4 ust. ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej". Tak więc każdy wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym" przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna składać wniosek, ale poszczególni wspólnicy.
 
Informacje o publikacji dokumentu